Přeskočit na obsah

lidský papilomavirus (HPV)

Infekce lidským papiloma virem je velmi častá. Odhaduje se, že přibližně 8 z 10 lidí bude někdy během svého života infikováno. Existuje více než 100 forem viru. Většina z nich je neškodná. Některé způsobují bradavice. Většina infekcí HPV je odstraněna imunitním systémem těla do 2 let. V mnoha případech postižený ani neví, že infekci prodělal.

Několik forem viru může způsobit rakovinu děložního čípku, hlavy a krku. HPV se šíří přímým kontaktem s pokožkou. Sexuální aktivita je ideální pro přenos viru na jiné osoby stejného nebo opačného pohlaví. Orální sex má nejvyšší riziko přenosu. Rizikový faktor pro nakažení HPV je také vysoký počet sexuálních partnerů.

Rakovina způsobená HPV se obvykle vyskytuje v zadní části úst, na spodní části jazyka a kolem oblastí mandlí. Může být obtížné to zpozorovat a diagnóza často následuje po objevení zvětšených lymfatických uzlin na krku. Dobrou zprávou je, že rakovina způsobená HPV má tendenci lépe reagovat na léčbu než jiné typy rakoviny ústní dutiny.

HPV do značné míry odpovídá za nedávný nárůst rakoviny úst u mladých lidí a předpokládá se, že do deseti let předběhne kouření jako hlavní rizikový faktor.