Přeskočit na obsah

Kouření a drogy

Celosvětový trend kouření je nejvýznamnějším problémem veřejného zdraví.

Škodlivé účinky kouření, na zdraví ústní dutiny, jsou dobře známy. Nejzávažnějšími účinky kouření jsou před rakovinná onemocnění, rakovina dutiny ústní sama, onemocnění dásní a špatné hojení ran. Kromě toho může mít zbarvení zubů a zápach z úst estetické dopady.

Kromě vzniku rakoviny úst je kouření zodpovědné za 4 z 5 případů rakoviny plic.

kouření

Tabákový kouř obsahuje více než 5 000 různých chemických látek.

Je známo, že nejméně 70 chemikálií v tabákovém kouři způsobuje rakovinu. Dělají to oslabením imunitního systému a poškozením DNA normálních buněk, což způsobuje mutace, které mohou vést k rakovině.

Hlavními představiteli tohoto rizika jsou cigarety, doutníky a kouření dýmek.

Vodní dýmky

Někteří lidé se domnívají, že vodní dýmky (shisha) jsou bezpečnější než cigarety, protože kouř je filtrován přes vodu, ale mnoho toxinů jí stále prochází. Při spalování tabáku v dřevěném uhlí je obsah oxidu uhelnatého až 17krát vyšší než v cigaretách. Předpokládá se, že shisha je stejně nebezpečná jako jakékoli jiné užívání tabáku.

BEZDÝMNÝ TABÁK

Hlavními formami jsou:

  • Žvýkací tabák
  • Šňupací tabák

Oba významně zvyšují riziko rakoviny úst.

MARIHUANA

Marihuana potlačuje imunitní systém. Výzkum naznačil, že marihuana smíchaná s tabákem zvyšuje riziko rakoviny u osob infikovaných lidským papilomavirem.

VAPING A ELEKTRONICKÉ CIGARETY

Probíhá spousta debat o vapingu a bezpečnosti jejich dlouhodobého užívání.

E-cigarety sice obsahují nikotin, ale neobsahují tak velké množství škodlivých látek, jako je dehet nebo oxid uhelnatý. Negativní účinky na tělo jsou podstatně menší než u kouření cigaret.

Je ovšem třeba dbát na to, aby mladí lidé nebyli povzbuzováni k tomu, aby namísto kouření začali vapovat či kouřit alternativní e-cigarety.